شهریار

دستیار هوشمند شهردار

مدیریت شهری واحد به‌عنوان یک مفهوم فراگیر به دنبال هماهنگ‌سازی و تقویت نهادهای حاکمیتی، اجرایی و خدماتی فعال در شهر است. شهریار، پلتفرم جامع هوشمند مدیریت شهری است که ارتباط میان شهروندان، مدیریت شهری و مجریان را تسهیل نموده و یک بستر پایدار برای رصد درآمدها و هزینه‌های شهر به صورت مکان‌محور ایجاد می‌نماید. این امر می‌تواند به رشد عدالت و مرتفع نمودن نابرابری‌ها و محرومیت‌های حاصل از عدم پایش دقیق نحوه توزیع خدمات کمک شایانی کند.

اهداف سامانه

شهریار به دنبال ایجاد ارتباط مؤثر دوسویه بین سیستم مدیریت شهری و شهروندان، در راستای رسیدن به عدالت و توسعه‌ای پایدار است. این سامانه با مدیریت منابع و دارایی شهرداری‌ها به دنبال کسب رضایت حداکثری شهروندان و دخیل نمودن آنان در مدیریت شهری است. هدف ما در سامانه شهریار شناسایی مشکلات و سپس کمک به اولویت‌بندی اقدامات اجرایی برای رسیدن به مدیریت شهری هوشمندانه است.

معرفی شهریار

مدیریت منابع

مشارکت شهروندی

رصد دارایی

0

1

2

3

مدیریت منابع

شهریار با ایجاد لایه‌های مکانی همچون مناطق و محله‌های شهری و شبکه معابر، امکان نمایش مکان‌محور توزیع بودجه شهرداری را فراهم می‌کند که پایه‌ای برای توسعه عادلانه محله‌های شهری است. ثبت داده‌های بودجه بر اساس مکان مصرف آن و رصد میزان تحقق بودجه مصوب از ویژگی‌های اصلی این بخش است.

این بخش شامل: سامانه پیشنهاد و تدوین بودجه – سامانه تأمین و تخصیص اعتبارات – سامانه پایش پروژه‌ها

شهریار با تشکیل پایگاه‌ داده گسترده و ایجاد بستر تحلیلی هدفمند، داشبوردی جامع در هر بخش در اختیار مدیریت شهری قرار خواهد داد که علاوه بر سهولت در نظارت بر روند تصویب و مصرف بودجه، کمک می‌کند بی‌عدالتی‌ها و توزیع و مصرف نامناسب منابع که پیش‌ازاین مابین جداول و متون سهواً از دید پنهان می‌ماند با نگاهی ساده به نمودارها و نقشه‌ها قابل‌تشخیص باشد.

مشارکت شهروندی

اپلیکیشن شهروندی شهریار درگاهی برای ارتباط هوشمند و برخط شهروندان و مدیریت شهری است که بستر مشارکت شهروندان در تصمیمات مدیریت شهری را فراهم نموده و ارتقاء رضایتمندی آنان از طریق دریافت نظرات و ارائه گزارش را به همراه خواهد داشت. از اهداف این اپلیکیشن، می‌توان به شفافیت عملکرد شهرداری برای شهروندان، ارائه گزارش‌های دوره‌ای و ارسال نتایج پیگیری مشکلات گزارش شده از سوی شهروندان اشاره نمود.

رصد دارایی

رصد و کنترل عملکرد دارایی‌ها سبب فعال شدن ظرفیت‌های پنهان درآمدزایی و بهره‌وری بالاتر می‌گردد. اتصال کلیه زیرساخت‌ها و سخت‌افزارها به اتاق فرمان مدیریت شهری از طریق اینترنت اشیا سبب می‌شود همه اجزا شهر به‌صورت هوشمند تحت اختیار قرار گیرند و امکان برنامه‌ریزی برای شرایط عادی و بحران به‌صورت یکپارچه و به لحظه فراهم شود.

به‌عنوان قدم اول در بخش رصد دارایی‌ها، سامانه املاک شهرداری قرار دارد که به‌منظور پایش قراردادهای اجاره یا مشارکت و کنترل بازپرداخت اقساط اجاره‌بهای این املاک بستر مناسبی را برای مدیریت شهری فراهم می‌کند تا از این منبع درآمدی بهره‌وری درستی داشته باشد و مشتریان خوش‌حساب از بدحساب به راحتی قابل‌تفکیک باشد.

شهریار در یک نگاه

Avatar
Avatar

تحلیل تخصصی آماری

Avatar
Avatar

نمایش مکان محور

Avatar
Avatar

ایجاد پایگاه داده

Avatar
Avatar

امکان خروجی گزارش

Avatar
Avatar

سطوح دسترسی مختلف

مشتریان بالقوه

مجموعه ما به‌واسطه طراحی سامانه‌های مدیریت شهری، طیف گسترده‌ای از نیازهای حکمرانی شهری در مقیاس‌های گوناگون را تحت پوشش قرار داده و به نهادهای تصمیم‌گیری کشوری در سطوح مختلف خدمت‌رسانی می‌کند. مشتریان بالقوه آرمان زمین شهرداری‌ها، استانداری‌ها، راهداری و فرمانداری‌ها و پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا خواهند بود. مجموعه ما با مدنظر قرار دادن نیازهای ویژه هر سطح، به‌صورت تخصصی و شخصی‌سازی‌شده، این نهادها را در مسیر مدیریت شهری عادلانه و هوشمند یاری می‌نماید.

کارگاه های آموزشی

در راستای شناخت بیشتر مفاهیم اساسی مدیریت هوشمند شهری، دوره­های آموزشی به شرح زیر توسط متخصصان مجموعه فراز و سامانه مرصاد ارائه خواهد شد:

  • (محیط هوشمند) بسترها و موانع تحقق محیط هوشمند
  • (حکمروایی هوشمند) گزار از مدیریت سنتی به حکم روایی هوشمند شهری
  • (مردم هوشمند) مردم هوشمند دستمایه ایجاد شهر هوشمند
  • (اقتصاد هوشمند) الزام اقتصاد هوشمند برای رشد و توسعه پایدار
  • (حمل و نقل هوشمند) سیستم حمل و نقل هوشمند، مزایا و موانع

چشم انداز آتی سامانه شهریار

ارجاع کار و شناسنامه پیمانکاران

یکی از خدمات آتی شهریار ثبت اطلاعات و موقعیت مکانی پروژه‌های فعال و ایجاد شناسنامه از عملکرد مجریان و پیمانکاران براساس کیفیت، زمان تحویل و میزان رضایتمندی شهروندان است. پس از پایان پروژه نیز شهروندان می‌توانند به کیفیت اجرای پروژه امتیاز داده و میزان رضایتمندی خود از عملکرد پیمانکار را اعلام نمایند. با ایجاد بستری پویا برای رصد مستمر عملکرد این مجریان رقابتی سالم برای ارتقا کیفیت اجرا فراهم خواهد شد.

مدیریت دارایی بر اساس اینترنت اشیا

شهریار در دیگر خدمت آتی خود با ایجاد قابلیت رصد و کنترل عملکرد دارایی‌ها، سبب فعال شدن ظرفیت‌های پنهان درآمدزایی و بهره‌وری بالاتر می‌گردد. اتصال کلیه زیرساخت‌ها و سخت‌افزارها به اتاق فرمان مدیریت شهری از طریق اینترنت اشیا سبب می‌شود همه اجزا شهر به‌صورت هوشمند تحت اختیار قرار گیرد و امکان برنامه‌ریزی برای شرایط عادی و بحران به‌صورت یکپارچه و به لحظه فراهم شود.

خدمات شهروندی رایگان و مبتنی بر پرداخت

در این بخش شهریار با ارائه خدمات شهروندی در دو دسته رایگان و مبتنی بر پرداخت می‌کوشد تا از سامانه صرفاً با خدمات دولتی به یک سامانه جامع شهروندی تبدیل شود. شهروندان در بستر شهریار می‌توانند پرداخت‌های روزانه همچون بلیت‌های حمل‌ونقل عمومی یا رویدادهای خاص و اماکن گردشگری را به سهولت انجام دهند. صاحبان کسب‌وکارهای خرد هر شهر با ثبت‌نام در شهریار بتواند با شهرداری تعاملات مالی داشته که این امر نفعی متقابل و توسعه اقتصاد شهر را به همراه دارد.