مرصاد

سامانه مدیریت و رصد تصادفات رانندگی

همه ساله، تصادفات رانندگی و خسارات جانی و مالی ناشی از آن ها، هزینه های بسیاری را به بدنه مدیریت شهری کشور تحمیل می کند و از این رو، وجود پایگاه داده منسجم و یکپارچه برای مدیریت کارآمد و تسهیل فرآیند تصمیم گیری و تصمیم سازی، حیاتی است. ایده سامانه مرصاد بر اساس اهداف کلان و عملیاتی، راهبردها، سیاست­ ها و اقدامات جهانی در حوزه ایمنی ترافیک شکل گرفته است. 

اهداف سامانه

تصادفات رانندگی و خسارات جانی و مالی ناشی از آن‌ها، به صورت مستمر هزینه‌های بسیاری را به کشور تحمیل می‌کند، ازاین‌رو وجود پایگاه‌های داده منسجم و یکپارچه برای مدیریت کارآمد و تسهیل فرآیند تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی، حیاتی است. ایده سامانه مرصاد بر اساس اهداف کلان و عملیاتی، راهبردها، سیاست‌ها و اقدامات جهانی در حوزه ایمنی ترافیک شکل گرفته است. این سامانه ابزارهای لازم جهت پایش و ارزیابی مداخلات ایمنی راه و هم‌چنین تحقیق و توسعه در تحلیل علت بروز تصادفات را که دو رکن اساسی در ظرفیت‌سازی نهاد راهبر هستند ایجاد می‌کند. هدف غایی مرصاد مدیریت یکپارچه تصادفات رانندگی و به حداقل رساندن حوادث و تلفات ناشی از آن‌ها است.

معرفی سامانه

ثبت داده های تصادفات

داشبوردهای توصیفی

داشبوردهای تحلیل داده ها

0

1

2

3

ثبت داده های تصادف

 برای ثبت داده‌های تصادفات رانندگی، دو موضوع حائز اهمیت است:

  1. کیفیت و صحت داده‌های ثبت‌شده
  2. سهولت و سرعت ثبت داده

سامانه مرصاد با طراحی درگاه‌های اختصاصی ثبت داده تلاش کرده است تا موارد فوق را مدنظر قرار داده و میزان خطای احتمالی را به حداقل برساند. داده‌های قابل برداشت تصادفات رانندگی توسط افسران راهنمایی و رانندگی حاضر در صحنه با استفاده از تبلت یا تلفن همراه برداشت شده و در پایگاه داده تصادفات ثبت گردد. اطلاعات ثبت‌شده پس از ویرایش‌های احتمالی، به تائید نهایی سطوح بالاتر رسیده و در تحلیل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

داشبوردهای توصیفی

حجم زیاد داده‌های تصادفات به ویژه در سطوح بالاتر تصمیم‌سازی، می‌تواند سبب چالش‌های بسیاری در مسیر تحلیل داده‌ها و فرایند تصمیم‌سازی شود. سامانه مرصاد با طراحی داشبوردهای توصیفی دقیق برخاسته از داده‌های ثبت شده، نه‌تنها داده‌های کلان را به صورت آماری و مکان‌محور نمایش می‌دهد، بلکه امکان مشاهده جزئیات تصادفات و مقایسه وضع موجود در بازه‌های متغیر زمانی و مکانی را نیز فراهم می‌نماید.

داشبوردهای تحلیل داده

سامانه مرصاد با بهره‌گیری از الگوریتم‌های پیشرفته هوش‌مصنوعی و محاسبات تخصصی حوزه ایمنی ترافیک، به تحلیل داده‌های موجود در پایگاه داده می‌پردازد. پیش‌بینی روند تصادفات بر اساس عملکرد گذشته سطوح تصمیم‌سازی بازه‌های زمانی مختلف، تحلیل الگوی تصادفات و یافتن نقاط خطرساز و در نهایت ساختن سناریو‌های محتمل برای پیش‌بینی تغییرات روند تصادفات با داشبوردهای تحلیلی سامانه مرصاد میسر است.

مرصاد در یک نگاه

Avatar
Avatar

تحلیل تخصصی آماری

Avatar
Avatar

نمایش مکان محور

Avatar
Avatar

ایجاد پایگاه داده

Avatar
Avatar

امکان خروجی گزارش

Avatar
Avatar

سطوح دسترسی مختلف

مشتریان بالقوه

مجموعه ما به‌واسطه طراحی سامانه‌های مدیریت شهری، طیف گسترده‌ای از نیازهای حکمرانی شهری در مقیاس‌های گوناگون را تحت پوشش قرار داده و به نهادهای تصمیم‌گیری کشوری در سطوح مختلف خدمت‌رسانی می‌کند. مشتریان بالقوه آرمان زمین شهرداری‌ها، استانداری‌ها، راهداری و فرمانداری‌ها و پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا خواهند بود. مجموعه ما با مدنظر قرار دادن نیازهای ویژه هر سطح، به‌صورت تخصصی و شخصی‌سازی‌شده، این نهادها را در مسیر مدیریت شهری عادلانه و هوشمند یاری می‌نماید.

چشم انداز آتی مرصاد

تلفات صفر با مرصاد

با پیشرفت گام‌به‌گام سامانه، برقراری ارتباط و تعاملات دوجانبه با ارگان های مسئول در حوزه ایمنی ترافیک میسر می‌شود. در مرحله نهایی، سامانه مرصاد تحلیل داده­ های به روز و دقیق در اختیار متولیان حوزه ایمنی قرار می‌دهد. این امر به تسهیل فرآیند برنامه ریزی، تصمیم‌گیری و تصمیم­ سازی جهت تحقق هدف کاهش تصادفات رانندگی و خسارات جانی آن کمک می‌کند.

مرکز کنترل تماس اضطراری

اورژانس و هلال احمر

بیمه و تعیین خسارت

گزارش پزشکی قانونی

مدیریت بحران